Laukti džiaugsmo – taip pat džiaugsmas.
Lesingas

 
Gaukite naujienas

 

El.paštas
 
„Gerietis“ personalo specialistas arba neformalusis interviu Spausdinti El. paštas

pokalbis2„Interviu metu personalo vadybininkė uždavė kelis neįprastus klausimus. Pavyzdžiui, kaip galima panaudoti baltą popieriaus lapą; ką aš daryčiau, jei užsienio šalyje, kur niekas nekalba mano kalba ir netgi angliškai, pavogtų visus mano dokumentus? Aš pasimečiau ir ilgai negalėjau susivokti, kaip atsakyti. Kokią sąsają tokie klausimai turi su pareigomis, į kurias pretenduoju? Koks personalo vadybininko tikslas užduodant tokius klausimus?“

Šiandien daugelis personalo specialistų veda taip vadinamus neformaliuosius interviu, kuriuose ir užduodami, kaip atrodo iš šalies, keistoki ir netikėti klausimai, niekaip nesusiję su būsimu darbu ir kandidato pareigomis. Nors iš tiesų tokie klausimai turi labai konkrečius tikslus. Tai klausimai – projekcijos, padedantys įvertinti kandidato profesinių ir asmeninių savybių tinkamumą vienai ar kitai pozicijai. Pavyzdžiui, itin dažnai tokios užduotys pateikiamos kandidatams į pardavimų vadybininko poziciją. Idealus „pardaviko“ portretas – komunikabilus, aktyvus, atsparus stresui, pozityvus žmogus. Būtent tokias savybes ir vertina personalo specialistas.

Taigi, klausimas apie pamestus dokumentus leidžia susidaryti nuomonę apie kandidato elgesį stresinėje situacijoje, kaip greitai jis susiorientuos nepažįstamoje aplinkoje. Tuo pačiu klausimu galima patikrinti ir žmogaus komunikabilumą bei išradingumą – ar sugebės jis „pralaužti“ psichologinį barjerą ir kreipsis pagalbos į nepažįstamus žmones, paaiškins jiems situaciją gestų pagalba ir t.t.

Klausimas dėl balto popieriaus lapo panaudojimo – tai užduotis, patikrinanti reakcijos greitį, išradingumą ir kūrybiškumą. Kuo greičiau ir daugiau kandidatas ras popieriaus panaudojimo būdų ir kuo įdomesni jie bus, tuo labiau tikėtina, kad kandidato kūrybinis potencialas yra didesnis.
Kai kurie kandidatai labai neigiamai reaguoja į tokius klausimus, užsidaro, pasimeta. Aš rekomenduočiau elgtis atvirkščiai – pasistengti duoti kuo išsamesnius atsakymus. Jeigu Jūs atsakinėjate ramiai, tai siunčiate signalą personalo specialistui, jog esate komunikabilus, turite humoro jausmą, o svarbiausia, netgi pokalbio metu Jūs jaučiatės savimi pasitikintis ir nepalaužiamas. Personalo specialistams tokie kandidatai ypač patinka ir esant lygiaverčiams kandidatams pirmenybę atiduoda būtent tokiems.

Šiandieninėje literatūroje personalo tematika labai daug dėmesio skiriama pokalbio su kandidatais, interviu temai: tipai, metodai, ypatybės, rekomendacijos, aprašyti įvairūs interviu šablonai ir kandidatų elgesys susitikimų dėl darbo metu. Ne mažiau įdėmiai ir išsamiai aptariama stresinių interviu tema. Turbūt, neatsirastų nei vieno personalo vadybininko, kuris apie tai nebūtų girdėjęs... Mes norime papasakoti apie kitą „medalio pusę“ – apie „gerietišką“ personalo atrankos pusę. Tiksliau, viskas yra žinoma, tačiau neverta atsipalaiduoti.

tikslasNepaisant to, jog šiandien jaučiamas didžiulis profesionalių kandidatų trūkumas, personalo vadybininkai nepasiduoda ir nenori eiti į kompromisą su kokybe. Nuo  kompetetingo vadovo didžiąja dalimi priklauso verslo sėkmė, beje, kaip ir nuo profesionalios komandos. Dabar ypatingas dėmėsys skiriamas kandidato asmeninėms savybėms lygiai taip, kaip ir  profesinei kompetencijai. Specialistas, pasižymintis pačiomis aukščiausiomis profesinėmis kompetencijomis, tačiau nesantis „komandos žaidėju“, komandinėje veikloje patirs fiasko. O kaip pažinti asmenines savybes, nustatyti kandidato polinkius, bruožus: jis yra lyderis ar „outsaideris“, potencialus vadovas ar darbštus, kruopštus vykdytojas, optimistas ar pesimistas, aktyvus ar pasyvus žmogus? Tai galima nustatyti tik išeinant iš standartinių interviu rėmų.

Šiandien personalo atrankos praktikoje vis labiau naudojamas „neformaliojo interviu“ metodas, kuomet personalo specialistas interviu pradeda ne nuo standartinių klausimų apie kandidato patirtį, funkcijas, laikotarpius, pliusus ir minusus ir t.t., o nuo klausimų, kurie, kaip atrodo iš šalies, neturi jokio ryšio su pokalbio situacija. „Jums patinka remontas?“, „Kokį obuolį Jūs pasirinksite – žalią ar raudoną?“, „Koks šiuo metu oras?“. Atsakymas į klausimą, kaip surasti artimiausią audinių parduotuvę, papasakos apie kandidato protą ir logiką. Savaime suprantama, jog šį klausimą uždavus vyrui, tinkamo atsakymo nebus. Jis, greičiausiai, pasakys apie artimiausią autodetalių ar įrankių parduotuvę. Tačiau, jei Jūs kelio pasiklausite moters, o geriausia – kokios močiutės, tai tiksliai gausite atsakymą į norimą klausimą. Paprastai močiutės toli nuo namų neina ir puikiai žino vietinę aplinką, taigi, ir parduotuvę Jums nurodys labai tiksliai. Kiekvienas klausimas turi potekstę. Bet kuris abstraktus klausimas gali būti projekcinis ir atsakymas į jį personalo specialistui padės suformuoti atitinkamą kandidato portretą, tačiau kiek tas portretas bus tikslus, priklausys nuo personalo specialisto profesionalumo.

Bet kokiu atveju neverta bijoti tokių klausimų, svarbiausia, atsakinėti sąžiningai bei su šypsena veide ir tai būtinai bus įvertinta!

Pateikiame keletą „neformalaus, gerojo interviu“ klausimų:
• Kur praleidote savo vaikystę?
• Kuo vaikystėje svajojote tapti?
• Pats ryškiausias prisiminimas iš vaikystės.
• Koks vaikas Jūs buvote vaikystėje?
• Kokias 3 savybes Jūs labiausiai vertinate kituose žmonėse? O savyje?
• Kokios Jūsų gyvenime buvo pačios svarbiausios pergalės?
• Koks Jūsų firminis patiekalas?
• Ar mėgstate gaminti?
• Mėgstate kiną? Mėgstamiausias Jūsų kinas ir aktorius (aktorė)?
• Kaip Jūs leidžiate savo laisvalaikį?
• Pats beprotiškiausias Jūsų poelgis.
• Jūsų ideali diena. Apibūdinkite ją 7 žodžiais.
• Jūsų „išbandyta ir patikrinta priemonė“ įveikiant prastą nuotaiką?
• Kokia muzika Jums pakelia nuotaiką?
• Kokį muzikos stilių Jūs labiausiai mėgstate?
• Koks, Jūsų nuomone, pats didžiausias žmonijos atradimas per paskutiniuosius 100 metų?
• Kiek žmonių gali įsukti vieną lemputę? O išsukti?
• Ką Jūs padarytumėte (ką pakeistumėte pasaulyje), jei turėtumėte burtinininko galių?
• Kokia šiuo metu didžiausia Jūsų svajonė?
• Tikite, jog žmogus yra pats savo likimo kalvis ar manote, jog viskas nulemta iš anksto?
• Ar žinote tikslią pinigų, esančių šiuo metu Jūsų piniginėje, sumą?

ir daug daug kitų...

Sėkmės pasirenkant patį tinkamiausią kandidatą!

Autorius: Oksana Selkova
Šaltinis: Карьерист.ру


 

Vilnius, Savanorių pr. 22
Mob. (652) 77 181
El. paštas: Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo automatinių reklaminių žinučių, jums reikia veikiancio Javascript, kad galėtumėte pamatyti adresą

e-sprendimas: Lpromo.LT

Kaunas, Maironio g. 18
Mob.(685) 58 043
El.paštas: Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo automatinių reklaminių žinučių, jums reikia veikiancio Javascript, kad galėtumėte pamatyti adresą